Home » Speaker » Geir Vengen Hansen

Geir Vengen Hansen

Geir Vengen Hansen er spesialrådgiver i Departementenes digitaliseringsorganisasjon (DIO), med ansvar for arkitektur og helhetlig rådgivning. Vider jobber han med kompetanseutvikling, KI‑strategi og innføring av nye arbeidsformer i departementsfellesskapet. Geir har arbeidet i flere år med å utvikle helhetlige og trygge rammer for bruk av kunstig intelligens i offentlig sektor, med særlig vekt på ledelse, organisasjonsutvikling og praktisk kompetansebygging.

I sitt arbeid har Geir vært en av drivkreftene bak etableringen av DIOs kompetanseløp for KI — et strukturert og helhetlig program som kombinerer lederforankring, praktiske ferdigheter, tverrfaglig samhandling og kontinuerlig læring. Med et tydelig fokus på ansvarlighet, kultur og endringsledelse, har han bidratt til å gjøre KI‑opplæring til en naturlig del av læringen i departementene.

På AI+ vil Geir dele erfaringer fra kompetansearbeidet, hvordan DIO har tilnærmet seg dette for å lykkes, og hvilke grep som faktisk fungerer når man skal skape et mer lærende og KI‑modent forvaltningsapparat. Presentasjonen gir et innblikk i hva som skjer når teknologi møter kultur, struktur og ledelse — og hvordan man bygger robuste og trygge rammer for KI‑bruk i praksis.

Geir møter du på AI+Offentlig sektor 27. mai, der han deler konkrete perspektiver, erfaringer og anbefalinger fra et sentralt KI‑opplæringsløp i norsk statsforvaltning.